Prekliaty ostrov!

Autor: Peter Kimlička | 20.9.2010 o 20:06 | (upravené 24.7.2017 o 20:19) Karma článku: 4,19 | Prečítané:  1297x

Prekliaty ostrov. Psychiatrický ústav. Vďačná to téma filmárov (napr. Prelet nad kukučkiným hniezdom, Svet podľa Prota...). Prekliaty ostrov treba vidieť dvakrát, aby ste ho mohli pochopiť. V žiadnom prípade to však nie je otrava

X+

Predlohou filmu sa stalo dielo Shutter Island z r.2003 spisovateľa Dennisa Lehaneho. Z jeho pera pochádza i novela Gone Baby Gone, ktorú sme tiež mohli vidieť v našich končinách. Hoci som pointu príbehu uhádol (či skôr tipoval) už v prvej pol-hodine, v ďalšom priebehu mi akosi vyfrčala z hlavy. Aj vďaka vynikajúcemu rozprávaniu, neustálym dejovým zvratom, klaustrofobickou atmosférou - keď nemáš kam utiecť (ostrov z ktorého niet úniku); odhaľovaním záhad a vkladaním chýbajúcich kúskov mozaiky až do vylúštenia hádanky (hlavná postava je federálny vyšetrovací agent - a to akosi patrí k ich práci). Keď si film pozriete po druhý raz - a pozornejšie - začnú aj vám zapadať chýbajúce kúsky skladačky. Možno dostanete odpoveď na otázky, ktoré sa vám začali vynárať niekde v podvedomí s pribúdajúcimi minútami príbehu. Po druhý krát budete sledovať aj iné záležitosti, ktoré ste si pri prvom zhliadnutí nevšímali resp.ani vás nenapadlo ich pozornejšie kontrolovať.

Ale zároveň - je vyústenie rozprávania viac-menej otvorené, necháva divákovi vybrať si možnosť záveru takého - v aký práve vy veríte, alebo chcete veriť! A aj preto bude vždy výber prostredia psychiatrickej liečebne nesmierne zaujímavý a jeho potenciál nevyčerpateľný. Ľudská psychika, myseľ, duševné stavy; to všetko zrejme zostane ešte aj po stáročia tými najmenej preštudovanými oblastiami medicíny. Dokážeme liečiť vážne choroby, napr.transplantovať životne dôležité orgány, predlžovať - zatiaľ - životy ľuďom s nevyliečiteľnými nemocami, ale ľudská myseľ zostáva stále neprebádanou, nepreskúmanou... Aj vďaka tomu bude tento film (a jemu podobné) možno zaujímavý aj keď si ho pustíte po tretí, štvrtý...raz.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŽENA

Facky, traumy, málo ľudskosti. Aj tak zobrazuje dokument slovenské pôrodníctvo

Znova sa hovorí o pôrodoch, ozývajú sa traumatizované ženy.

DOMOV

Za nástenku dostali dlhoročné tresty Janušek a Štefanov

Exministri výstavby za SNS budú jediní odsúdení.

KOMENTÁRE

Rusi majú radi teplo. Moja žena spí v ponožkách

Marc Bennetts je jedným z top pozorovateľov ruskej reality.


Už ste čítali?