Závesy, dievčatá a nórske využitie voľného času.

Autor: Peter Kimlička | 17.4.2011 o 20:57 | (upravené 13.3.2016 o 15:42) Karma článku: 8,38 | Prečítané:  2103x

Nóri takmer vôbec nepoužívajú záclony. Som prekvapený, že existuje preklad tohoto slova do nórštiny. Ak aj nejaké závesy v oknách majú, plnia úlohu skôr estetickú než praktickú. Asi sú príliš flegmatickí na to, aby sa zaujímali a

 

To, čo teraz napíšem, mi možno niektorí ľudia (a hlavne nežnejšie pohlavie) neodpustia, ale všetci Slováci všade hrdo vo svete vyhlasujeme, že slovenky sú najkrajšie. Sú síce veľmi  nádherné a úžasné, ale musí sa uznať, že v Nórsku sú takisto pekné dievčatá a ženy. Možno niektoré z nich majú trošku viac make-upu na tvári než by bolo vhodné, avšak väčšina z nich je viditeľne pôvabná od prírody. Je dosť možné, že to spôsobilo aj prisťahovalectvo slovanských národov (je tu mnoho - okrem Slovákov - aj Čechov, Rusov, Ukrajincov, hlavne Poliakov a iných...), ktorí tu zapustili svoje korene a gény :)). A tie figúry, hmm - zrejme je to podnietené tým, že sú všetci od destva vedení k športovaniu, a okrem internetu a návštevy nákupných centier a rýchleho občerstvenia - chodia dievčatá behávať, lyžovať, plávať ... Tu vidíš ako sa malí škôlkari spolu s učiteľkami snažia využiť posledné dni so snehom a tak namiesto hrania sa s legom a stavebnicami hor sa aspoň na malý svah. Alebo (pred pár dňami, už keď sa sneh roztopil) som ich videl ako sa za nepretržitého lejaku hrali - oblečené v pršiplášťoch - na dvore pred škôlkou. V Nórsku zlé počasie nie je dôvodom, aby všetci sedeli doma napr.pred televízorom. Tu vidíš, ako po večeroch dievčatá a chalani behávajú, máš ich možnosť stretnúť takmer všade, na futbalových ihriskách, jeden večer mladých mužov a na druhý zas mladé ženy.  Taktiež obdivujem ich otužilosť; stačí, aby v marci vyšlo slniečko (hoci je  napr.len 6 stupňov nad nulou) a mnohí pobehujú po vonku iba v tričkách s krátkymi rukávmi. Decká hrajú futbal na snehu a nečakajú až sa roztopí. A samozrejme, že cez víkend každý Nór lyžuje. Mohol by som trochu parafrázovať, že kto cez víkend nelyžuje - nie je Nór.

Ale z čoho naozaj nie som nadšený sú mnohé služby. Ak chceš nájsť - prepáč, že ti stále tykám, ale tu v Nórsku si tykajú všetci, tak som si už na to nejako zvykol - teda; ak chceš nájsť v nedeľu otvorený nejaký obchod,  alebo nebodaj hypermarket  tak máš čo robiť. Už keď sme pri tých obchodoch a HM - ľudia v produktívnom veku sú asi kariérne dobre zabezpečení, pretože takmer 95-tim % zo zamestnancov by som tipoval priemerný vek do 26 rokov. No a čo sa služieb týka  - tak najhoršie sú na tom banky a ich „starostlivosť" o zákazníka. Možno preto, že Nóri majú na všetko veľa času, nikam sa neponáhľajú a sú dosť flegmoši. Ale keď to mám porovnať so slovenskými, tak pod Tatrami sa o klienta takmer doslovne pobijú. A také chodníky v zime sú totálne neupratané, ak by si si zlomil nohu neviem, kde by si sa domohol odškodnenia. Asi na lampárni, pretože niektorí ľudia - ktorí zažili socializmus tvrdia, že je v Nórsku živý a zdravý. Myslím ten socializmus. Aby som však iba nenadával, tak na druhej strane je tu mnoho vecí a skutočností, ktoré potvrdzujú prečo je kvalita života v tejto krajine na najvyššom stupni zo všetkých štátov na svete. Ale o tom zas až dakedy nabudúce.

P.s.jasné, že Slovenky sú aj tak najsamkrajšie a najsamlepšie baby, čaje a ženy na svete. :-)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako mení transplantácia srdca vnímanie okolitého sveta

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Macron našiel spojencov na európsku revolúciu aj na Slovensku

Pri plánoch sa nemôže úplne spoľahnúť na podporu Nemecka.


Už ste čítali?