reklama

Barnevern v Nórsku polarizuje Čechov a Slovákov (alebo môj názor na Barnevern)

O Nórsku sa toho popísalo a hovorí v posledných mesiacoch dosť.Hlavne v súvislosti s kontroverzným odoberaním detí inštitúciou zvanou Barnevern.Rád by som však poukázal aj na niektoré iné poznatky a skúsenosti.Možno subjektívne...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Možno objektívne... Za päť rokov sa toho nazbieralo viac než dosť, aj pozitívnych, aj negatívnych. Určite budem aj kritický, pretože som toho názoru, že netreba byť v cudzine vždy len vďačný! Je potrebné občas aj vzdorovať, povedať svoj názor, čo sa určite mnohým - nazvime ich "Nórofilom" - nepáči, ale nič na tomto svete nie je jednofarebné a jednostranné; na všetko existujú minimálne dva uhly pohľadov, názorov. Mnohé vyspelé národy sú za kritiku od cudzincov povďačné, pretože tí sa dokážu na niektoré veci a problémy z vonka pozerať nezainteresovane, všímať si rôzne súvislosti a majú nápady, ktoré nemusia „domorodí“ vidieť. My Slováci v tomto máme ešte tiež určité rezervy a či sú takým vyspelým národom Nóri ? Tak to si netrúfam jednoznačne zhodnotiť...

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ale dnes začnem s tým Barnevernom, o ktorom sú si aj sami Nóri vedomí niektorých problémov. Minulý týždeň nórska vláda podpísala Haagsky dohovor o ochrane detí. Na základe neho – keďže ten dohovor to výslovne prikazuje – by mali od 1.7.2016 všetky odobrané deti Nórsko vydávať späť do krajiny pôvodu ich rodičov, kde by mali domovské súdy (zrejme aj v spolupráci s nórskymi úradmi) vyšetriť príčiny a oprávnenie odobratia a prípadne určiť ďalší postup. Pred niekoľkými týždňami nórska vláda taktiež vydala aj novú smernicu pre úrady, kde radia ako postupovať v prípade odoberania detí ak jeden z rodičov nie je Nór a sociálna služba okrem iného musí brať do úvahy vzťah detí k ich krajine pôvodu. No ako bude toto všetko fungovať v praxi ukáže až čas, ale ako poznám spomalenosť a zaktivizovanie niektorých vecí do praxe v Nórsku je možné, že to bude pri ich tempe trvať nielen týždne, ale aj mesiace. O.i. je z toho zrejmé, že tlaky – hlavne z Českej republiky - ale aj iných krajín, v ktorých sa konali prostesty proti nórskemu Barnevernu neboli až tak zbytočné. Žijeme v dobe, kde populizmus a konšpiračné teórie živia mnohé denníky a intern.portály, ale jak sa vraví: bez vetra sa ani lístok nepohne a ak by v tom boli úplne nevinne, asi by nepristupovali k niektorým úpravám. Aj medzi nórskym obyvateľstvom sa nájdu mnohí odporcovia tejto inštitúcie a pokiaľ dobre viem, prostesty proti barnevernu sa konali aj v samotnom Nórsku. Ale čo keby sme si trochu za-teoretizovali:

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Nóri sa už desaťročia netaja tým, že majú genetický problém v rozmnožovaní tým, že potrebujú trochu premiešať svoje gény s inými národmi. Keďže snáď aj celé storočia na severe žili osamotene, rozmnožovali sa medzi sebou s blízkymi aj vzdialenými príbuznými, pretože inú možnosť príliš z geografického a aj historického hľadiska ani nemali (u nás v strednej Európe sa cez naše územia za stovky rokov prehnali mnohé národy , ale čo na severe ?!) Napr. taký výskyt detí s Down-ovým syndrómom je u nich jeden z najväčších v Európe. Jedným z riešení je v takýchto prípadoch párovanie sa s inými národmi; Nóri už dlhé desaťročia prijímajú imigrantov hlavne z Blízkeho východu, Afriky, Ázie vo veľkom (hoc podmienky prijatia kvôli dnešnej imig.kríze v Európe už začali pritvrdzovať ). Začiatkom 90-tych rokov sa pod priemyselným a ekonomickým rozmachom pridalo veľké množstvo ľudí hlavne z krajín bývalého východného bloku (okrem najznámejších Poliakov aj desaťtisíce z post-sovietskych krajín, strednej a juhovýchodnej Európy včetne krajín bývalej Juhoslávie). A tak sa tu nahromadilo neuveriteľné množstvo iných národov, ale namiesto párovania sa a miešania s domácimi tu začali vytvárať a vytvárajú veľké uzavreté komunitné skupiny, kde sa rozmnožujú medzi sebou – žijú vlastne takpovediac vo svojich uzavretých spoločenstvách. Fakt iba výnimočne, ozaj iba výnimočne! sa nájdu niektoré zmiešané páry, kde si za partnera/ku vyberú niekoho z domácich. A tak čo urobíte?!

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Samozrejme, je to strašne pritiahnuté za vlasy a rozhodne nie som stúpencom a fanúšikom titulov ako Zem a Vek či Slobodný vysielač (skôr mám voči nim negatívny vzťah), ale ako nápad to nie je zlé.

Na druhej strane ale tiež treba podotknúť, že je to ich krajina, ich kultúra a tradície, ktoré si budovali desaťročia. Ich zákony a predpisy a ak tu chcem žiť, musím ich rešpektovať a dodržiavať! Takisto ako nám na Slovensku by sa tiež nepáčilo, ak by nejakí prisťahovalci chceli určovať akým spôsobom vychovávať potomkov – hoc pripusťme, že nech si povedzme každý vychováva svoje deti ako chce, ale raz z nich vyrastú dospelí ľudia z rodinných pomerov, ktoré sa povedzme výchovne dosť značne odlišujú od bežných v tej-ktorej spoločnosti (v tomto prípade nórskej), ako potom budú môcť plnohodnotne fungovať a byť prínosom v danej krajine ?! Nechcem tu podrobne rozoberať spôsoby slovenskej či českej výchovy detí, ale mlátenia, či nie raz doslova týrania a to aj psychické - zastierané do výchovných „po zadočku“ a pod. Dalo by sa o tom polemizovať aj na stovky strán, ale naša benevolentnosť už nie raz zapríčinila nevinné – aj úmrtia! – niektorých detí. Avšak rozhodne určite ani nórsky prístup nie je úplne v poriadku. Povoľnosť a prílišná zhovievavosť z nich ľahko môže spraviť mládež spratkov (to citujem slová jedného švédskeho psychiatra!), po dosiahnutí dospelého veku osobnosti plné vnútorných depresií a nevyrovnanosti, naučené dostať takmer všetko, keď bolo vždy po ich vôli a s možnosťou neustálého vzdorovania a protestovania. Ale o nórskej mládeži tiež niekedy inokedy. :-)

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Mimochodom, ako som už spomínal, Barnevern určite nie je bez chyby a tiež sa môže stať nástrojom na vydieranie a šikanovanie prisťahovaleckých rodičov rôznymi úradníkmi (lebo aj takí ľudia sa nájdu v nórskej spol., žiaden národ nie je dokonalý a nebuďme naivní!) – tiež ale treba pripomenúť, že podľa štatistík je počet odobratých detí nórskym Barnevernom v percentách v porovnaní s inými Európskymi krajinami nižší než priemer! Aj keď, v niektorých momentoch dôvodov odobratia – ako napr. nedostatočne vyvynutý očný kontakt s dieťaťom ostáva až „rozum stáť“; ako to už väčšinou v živote býva – aj s Barnevernom bude pravda niekde uprostred.

Z praxe poznáme desiatky prípadov, keď si žena, alebo muž nájdu partnera/ku v inej krajine, splodia potomkov, pobláznenie zo zamilovanosti vyprchá, prídu všedné problémy a komplikácie najprv možno aj vo vzťahu a neskôr i s úradmi a súdmi a chodia potom vyplakávať na ambasády, ministerstvo zahr.vecí a podobné inšitúcie. Na také veci by mal ale človek myslieť dopredu, preto je určite zaujímavá a výstižná kampaň, ktorú spustilo v polovici minulého roka Centrum pre medzinárodnú ochranu detí a mládeže – V dobrom aj v zlom.

http://www.hlavnespravy.sk/iny-kraj-iny-mrav-centrum-pre-medzinarodnopravnu-ochranu-deti-varuje/643875#

Nórsky sociálny systém pre zamestnancov (bez ohľadu na krajinu pôvodu) je výrazne štedrý, a tak prispieva formou detských prídavkov zaujímavými sumami aj na potomkov, ktorých vychovávate v domovských štátoch. Taktiež umožňujú pri narodení dieťaťa čerpať rodičovské dovolenky (aj pre novopečených Oteckov samozrejme). Teda, ak sa niekto rozhodne to s nórskymi úradmi neriskovať a „nechať“ svoju rodinu v domovskej krajine, o tieto benefity nepríde... Ale, vychovávať svoje deti na diaľku a nevidieť ich rásť, spoznávať svet a život a prichádzať o všetky tie úžasné chvíle prvých krokov, slov a pod. Poznám osobne desiatky takýchto prípadov medzi známymi a chce to veľkú obetu a rozhodne to nie je vysnívaný rodinný život!

Na záver pridávam jeden veľmi zaujímavý rozhovor z archívu českej televízie programu ČT24, odvysielaný koncom januára tohto roka s riaditeľkou českej Nadácie Naše dítě, ktorý bol podľa mňa ako jeden z mála vedený (hlavne v českých médiách) redaktorkou snahou o objektívne posúdenie a priblíženie problematiky bez nádychu štvavej kampane voči Barnevernu. Týmto zostáva pre mňa ČT24 ako jeden z posledných mohykánov nezaujatej žurnalistiky (čo sa napríklad o našej Ficovej a Kmotríkovej TA3 rozhodne nedá povedať – ale to už je tiež iná téma –he :D )

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10095426857-interview-ct24/216411058040119

Plus ešte zopár zaujímavých linkov k téme:

http://www.upsvar.sk/buxus/docs//urady/VK/spo_letak_1.pdf

http://zpravy.idnes.cz/deti-odebrane-v-norsku-barnevernem-se-budou-vracet-do-cr-pj6-/domaci.aspx?c=A160314_091722_domaci_hro

Peter Kimlička

Peter Kimlička

Bloger 
  • Počet článkov:  52
  •  | 
  • Páči sa:  11x

HUDBA, FILMY, KNIHY - Kerouac, Bukowski, Hemingway, .....), možno REBELIZMUS ako LIFESTYLE, ale tiež aj - a hlavne v neposlednom rade ŽENY!! ;-) Na POLITIKU sa snažím KAŠĽAŤ! - ale nie vždy sa mi to darí :-) .......... NÓRSKO - je špeciálnou kapitolou, po 6-tich rokoch na severe mám množstvo poznámok, hádam sa snáď raz k tomu dokopem! ;-)PESN.TEXTY (mám ich – použiteľných - vyše stovku za tých 20 rokov, ak ste kapela a zháňate textára - kľudne napíšte!) Vzhľadom na Svet a na Život sú všetky stále aktuálne aj po rokoch!!A skúšam POVIEDKY (zatiaľ iba do PC-"šuflíka"!) https://sk-sk.facebook.com/peto.kimlicka Zoznam autorových rubrík:  Hudba, FilmyLifestyleKomentáreŠportNezaradenéNórskoPoviedky

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu