Facebook odhaľuje nášho Darth Vader-a

Autor: Peter Kimlička | 26.2.2017 o 22:45 | (upravené 27.7.2017 o 17:10) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  407x

Medzi „priateľmi“ na facebook-u mám v drvivej väčšine ľudí, s ktorými som sa aj v reálnom živote aspoň pár-krát stretol. Nepotrebujem lámať rekordy, môžte mať friends na fb stovky, ale koľkých z nich môžte označiť za skutočných ?!

10, 20 – možno max. 50 ?! Je pravdou, že mnohí sú už z ďalekej minulosti, no naše cesty sa už dávno rozišli... Čím je človek starší, tým viacej ľudí spoznáva. Ale spomienky ostávajú a tak zostávam niekedy prekvapený, ako sa mnoho ľudí zmenilo. Alebo, že by to ja som sa vyvíjal určitým smerom a oni sú stále rovnakí ? Ťažko povedať a ťažko objektívne posúdiť. Sú typy ľudí, ktorí ma príliš svojou neohrabanosťou a hlúposťou ani veľmi neprekvapujú. Prostoduché myslenie, subjektívne vnímanie sveta, škodoradostná závisť - nám Slovákom tak vlastná... Ale každý sme nejakí a sedliacky rozum sa dosť často podceňuje a veda možno niekedy zbytočne až preceňuje. Nebránim sa takmer žiadnym názorom a komentom, akokoľvek kritickým – aj keď občas to fakt presiahne únosnu mieru. Pointa však ale spočíva v osobnom stretnutí, resp. konfrontácie. Svet začína byť presýtený internetovými drsňákmi! Takými, ktorí do očí nedokážu povedať ani štipku z toho, čo vyplodili možno len pred pár minútami napr.na fb. U niektorých ma to ani príliš neprekvapuje, ale poniektorí....

Mnohí si chodia na internet a na facebook oddýchnuť, je to – o.i. – aj vynikajúca príležitosť si vyventilovať svoje nezdary či neúspechy. Výborná šanca sa odreagovať od svojich problémov, pocitov, určite aj depresií, stavov úzkosti, nespokojnosti, nenaplnení svojich cieľov, plánov, či životných krachov! Takéto veci sa stávajú každému z nás, ale nič  nedokáže prezradiť človeka viac – ak sa snaží zakryť svoj vnútorný nepokoj útočnými slovami, verbálnymi agresívnymi atakmi, nenávistnými reakciami na akýkoľvek protinázor – hlavne ak by mohol ohroziť jeho presvedčenie, či v mnohých prípadoch nebodaj prezradiť jeho sebaklam. Veď „preboha“ v dnešnej dobe si prispustiť (hlavne ak vás sledujú stovky tiež-„priateľov“!) akékoľvek zlyhanie, pochybenie, či nebodaj ukázať nejakú slabosť ??

Darth Vader je fitkívna postava zo série filmov STAR WARS. Bol to vlastne Anakin Skywalker, malý chlapec, ktorý sa postupne stal rytierom Jedi – aby na konci tretieho dielu prešiel na Temnú stranu zla, a stal sa z neho jeden z najväčších nepriateľov dobra v pokračovaní ďalších troch častí série Hviezdnych vojen. Táto mystická premena na Darth Vadera ma vždy napadne pri synonyme toho ako aj ten najmierumilovnejší človek dokáže nájsť v sebe plno nenávisti, pohŕdania či zloby a prebudiť aj tie svoje najtemnejšie stránky.  A internet je akokeby afrodiziakom na takéto premeny! :-) Či už v diskusiách na facebooku, alebo aj inde na webe (o duševne skrachovaných diskutujúcich anonymoch ani nehovoriac!! :-D ) Mimochodom, psychológovia tvrdia, že z každého človeka – úplne každého (áno – aj z teba!) sa môže za určitých okolností stať vrah! Práve mám rozčítanú (už 2x) knihu od Manfreda Spitzera Digitální demence – a ak ste veľmi radi na nete a na sociálnych sieťach – radšej ani nechcite vedieť o čom je –he :DDD

Možno by sme mali takýchto Darth Vaderov v sebe krotiť. Či by sme dokázali človeku aj v reáli povedať priamo do očí to – čoho sme schopní naškriabať na facebook, či na pokec – abo inde na webe... Aby nám z tých „priateľov“ napr. na fb, z tých stovák (čo tam asi väčšina každý z nás má) – ostalo skutočných priateľov – aspoň na prsty obidvoch rúk ;-)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Špeciálne podmienky pre Daniela Lipšica

Má jeden z kandidátov aj špeciálne zaobchádzanie?

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Prišli akísi ľudia a dostali všetko

Konzervatívna skupinka vie, čo chce, a rada si to vypýta.


Už ste čítali?