Čo sme o Mečiarovi (ne)vedeli

Autor: Peter Kimlička | 12.2.2018 o 21:21 | Karma článku: 5,27 | Prečítané:  1954x

Slabé, slečna – dosť slabé! Ako diplomovka rozhodne vynikajúce, ale ako celovečerný film nepresvedčilo...

Prvá polovica je ešte ako-tak zaujímavá, sleduje vstup Mečiara do politiky, názory a postrehy vtedajších novinárov – i kvázi – politikov a osobností verejného života a spoločnosti onehdy reformovaného Česko – Slovenska. Avšak vnášanie spomienok z detstva, 30 r. baby autorky, na hlavnú postavu snímku - začína pôsobiť skutočne rušivo a namiesto toho, aby sa dokument trochu rozbehol a priniesol ešte viacej výpovedí...; nakoniec vkĺzne do niečoho čo vyznieva ako pseudo-dokument o vnímaní špinavostí politiky temných slovenských 90-tych rokov. Určite sa z množstva účinkujúcich dalo „vyšťaviť“ aj viacej (napr. Šimečka, Leško, Gál, Zajac, Žitný...). Takto to začalo pôsobiť ako emocionálna výpoveď detského prežívania danej doby v jednej obyčajnej rodine.

Veľkým plusom však je, že autorke sa podarilo odkryť aspoň trochu zo súkromia človeka, ktorý by – min. podľa polovice Slovenska – namiesto kľudného dôchodkárčenia vo svojej honosnej vile mal sedieť v base. Za toto aspoň jedna hviezdička. Taktiež zaujímavým motívom je poodhalenie politického marketingu a PR Fedorom Flašíkom, ktorý tu dostal naozaj veľa priestoru. Za to hviezdička č.2. No ku koncu ma dorazilo zbieranie názorov a vedomostí mladých ľudí o Mečiarovi, pretože ísť v čase polnočných Silvestrovských osláv medzi určite aj riadne už „namazaných“ občanov bol riadny prúser. Slová ako k*kot a p*ča z úst značne spitých dievčat určite nepatria do žiadneho dokumentu – ani v čase nastupujúcej art hipsterskej epochy. V konečnom dôsledku nepriniesol snímok nič nové a aj faktov bolo na 90 minút hrozivo málo! :-(

Tereza Nvotová síce natočila pred 10-timi rokmi vynikajúci film Ježiš je normálny!, hoci aj ten vlastne pracoval hlavne so šikovne pozbieranými zábermi s vymývaním mozgov rôznych kresťanských fanatikov (odporúčam každému, kto si myslí – že náboženstvo akékoľvek – áno aj to tvoje! – nie je choré!). Avšak po zhliadnutí Mečiara môže v divákovi prevládnuť pocit, že nebyť doterajšej hereckej kariéry (kde je nepochybne Tereza originálna), nebyť kontaktov a známeho priezviska, možno ťažko by zohnala peniaze od rôznych popredných organizácií podporujúcich desiatky filmov a seriálov v CZ-SK, či dokonca aj od slávneho HBO Europe. 

*****

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?